Návody

Hydromasážní vany

Druhy masážních systémů

V hydromasážních vanách se používají dva základní masážní systémy: HYDROMASÁŽ (neboli vířivka) a PERLIČKA (čili air masáž). Ideální masáže lze dosáhnout kombinací obou těchto systémů, ale je možné osadit vanu také pouze jedním z nich.

Hydromasáž – masážní účinky

Účinky hydromasážního systému oceníte především při regeneraci fyzických sil po sportovním výkonu, fyzické práci a také při rehabilitaci po zranění či při revmatických potížích. Tlak vodních paprsků masíruje svalové partie, šlachy, klouby, prokrvuje svaly a tkáně a zároveň působí i na mnoho reflexních bodů chodidel a dlaní. Hydromasážní systém zajišťuje člověku kontaktní masáž proudem vody a vzduchu, k jejichž míchání dochází v trysce ještě před vstupem do vany. K regulaci intenzity masáže a množství nasávaného vzduchu slouží vzduchové regulátory.

Perlička – relaxační účinky

Perlička působí na povrchové tkáně těla jemným masírováním prostřednictvím milionů bublinek ohřátého vzduchu, které vycházejí z trysek ve dně vany. Podporuje činnost lymfatické soustavy a rozšíření cévního řečiště, způsobuje celkové uvolnění a navozuje psychickou pohodu. Optimální počet trysek je 8 až 12 kusů, podle velikosti vany. Intenzitu proudění vzduchu lze elektronicky regulovat.

Materiál

 

Akrylát

Akrylát je velmi dobře tvarovatelný, díky čemuž mohli výrobci takřka neomezeně rozšířit nabídku tvarů a originálních designů van. Na rozdíl od smaltovaných van mají akrylátové vany výrazně lepší tepelně-izolační vlastnosti, dále je akrylát velmi dobře probarvitelný, takže je možné si dnes pořídit vanu v téměř jakémkoliv odstínu. Akrylát navíc umožňuje díky svým vlastnostem snadnou instalaci madel a podhlavníků, baterií a dalšího příslušenství, pro které je třeba do vany navrtat otvory. Vana z tohoto materiálu se snadno udržuje v čistotě a je odolná běžným čisticím prostředkům, raději se ale vyhněte čistícím pískům.
Akrylát je velmi dobře tvarovatelný, díky čemuž mohli výrobci takřka neomezeně rozšířit nabídku tvarů a originálních designů van. Na rozdíl od smaltovaných van mají akrylátové vany výrazně lepší tepelně-izolační vlastnosti, dále je akrylát velmi dobře probarvitelný, takže je možné si dnes pořídit vanu v téměř jakémkoliv odstínu. Akrylát navíc umožňuje díky svým vlastnostem snadnou instalaci madel a podhlavníků, baterií a dalšího příslušenství, pro které je třeba do vany navrtat otvory. Vana z tohoto materiálu se snadno udržuje v čistotě a je odolná běžným čisticím prostředkům, raději se ale vyhněte čistícím pískům.

Sauny

 

Klasická sauna

Sauna označuje fyzikální prostředí s kontrastními hodnotami teploty a vlhkosti vytvářené v prohřívárně. Pobyt v sauně způsobuje uvolnění organismu, relaxaci, zmírňuje revmatické potíže atd. V dnešní době se sauny stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné k relaxaci.

Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.

Sauna se využívá k aromaterapii (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz, při některých klimakterických potížích apod. Bohužel není pravda, že saunování pomáhá k hubnutí. Při saunování se během 1/2 hodiny ztratí 500 g vody a saunování pomáhá k lepšímu rozložení vody v organizmu, ale nahromaděné tukové zásoby nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

Sauna však není vhodná pro všechny. Stručně řečeno je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění. Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit s lékařem, některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.).

 

Infrakabina

Infrakabina nahrazuje klasické saunování, je založena na principu prohřívání lidského těla pomocí přenosu tepla infrazářením. Při této formě saunování se prohřívá nejen povrch těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně a dochází k rychlejšímu prohřátí požadovaných částí těla než při klasickém saunování.

K ohřevu organismu dochází přenosem tepelné energie infračerveným zářením, ne ohřevem od horkého vzduchu (cca. 115°C) jako u klasické sauny. Výhodou je i nižší okolní teplota vzduchu (cca. 55°C) v infrakabině a tím zpřístupnění této terapie i lidem, kteří nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasické sauny (po konzultaci s lékařem astmatici, alergici, kardiaci…)

Infrakabina spaluje kalorie, podporuje krevní oběh a posiluje kardiovaskulární systém, odstraňuje bolesti, ulevuje kloubům a ztuhlosti, odstraňuje toxiny a minerální odpad, zotavuje pokožku, zlepšuje imunitní systém, omezuje stres a únavu. Tím infrakabiny nacházejí uplatnění ve zdravotnictví, sportovních klubech, rehabilitačních ústavech, kosmetických centrech, hotelích a v neposlední řadě i v domácnostech po celém světě.

Infrakabina je úsporná, potřebuje méně energie, pro saunování cca. 1kWh, je účinná při nižších teplotách cca. 55°C, je připravena k provozu po 10-15 minutách po zapnutí, maximální doba pobytu 45 minut.
Známé účinky:

* Zvyšuje rozpínavost tkáně.
* Snižuje ztuhlost končetin, kloubů a zad.
* Snižuje svalové napětí.
* Mírní bolesti.
* Stimuluje krevní oběh.
* Působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže.
* Vhodný doplněk pro redukci váhy. Za 30 min. spálí až 600 cal.
* Účinná relaxace a regenerace organizmu.

 

Druhy dřeva

 

smrk – Smrk se využívá na obložení stěn saun. Na výrobu palubek pro sauny se používá nejčastěji severský skandinávský smrk. Barva nažloutle bílá až načervenale bílá. Smrkové dřevo se hojně vyskytuje po celém území Evropy.

topol – Topol se používá na obložení saun, výrobu kompletního vybavení: lavičky, opěrky, podhlavníky, rošty. Vyskytuje se hlavně v jižní Evropě. Barva je bělavé až nažloutlé, příp. světle hnědé.

abachi – Dřevo Abachi se používá pro stavbu saun, na výrobu laviček, podhlavníků, roštů, opěrek, krytů kamen. Výhoda tohoto dřeva je v jeho nízké objemové hmotnosti a tudíž nízké akumulaci tepla. Abachi je dřevina vyskytující se v Africe v tropických nížinných deštných lesích. Dřevo je nažloutle bílé až žluté nebo hnědožluté. Jako náhradu tohoto dřeva lze použít: topol, lípu, olši, osiku, javor, kaštan.

jedle – Jedle se používá v saunách hlavně na výrobu palubek, ale i na výrobu laviček, opěrek atd., barva je nažloutle až načervenale bílá s našedlým odstínem.

Hemlock – Hemlock je speciální druh borovice rostoucí na západě severní Ameriky, (Aljaška, Kalifornie, Oregon), i v Evropě. Používá se v saunách na výrobu palubek pro obložení stěn a stropu.

borovice – toto dřevo se používá na výrobu palubek pro stavbu saun. Dřevo je načervenalé nebo nažloutlé

osika – Používá se na výrobu laviček, podhlavníků, roštů. Barva je bělavá až nažloutle bílá. Vyskytuje se v Evropě, Asii, Sibiři, Číně.

lípa – Používá se na výrobu laviček a opěrek v sauně, případně na doplňky saun – naběračky na vodu. Vyskytuje se v Evropě. Barva je bělavá, nažloutlá, někdy lehce nahnědlá.

olše – Olše se používá na výrobu laviček, podhlavníků, opěrek. Barva je načervenale bílá až hnědá. Vyskytuje se v Evropě, Sibiři, Africe.

cedr – Cedr se používá pro obložení infrakabin, výjimečně pro obložení saun. Barva dřeva je červenohnědá. Vyskytuje se v Jižní Americe.

teak – Na sauny se používá výjimečně na vnitřní obklady. Vyskytuje se v Asii. Barva tmavě hnědá, až černě žilkovaná.

 

Parní boxy

Parní kabiny a lázně slouží k uvolnění organismu, relaxaci, zmírňují revmatické potíže atd. V dnešní době se parní kabiny obdobně jako bazény, sauny a ostatní regenerační přístroje stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné k relaxaci. Hlavní výhodou parní kabiny je její minimální požadavek na prostor a možnost kombinace se sprchovými boxy. Přestože jsou sauny a infrasauny vůči parní kabině poměrně blízké příbuzné, jsou v nich rozdíly. Zatímco finské sauny mají provozní teplotu 85 – 110 st. C a relativní vlhkost 7 – 20 %, parní lázně mají klima téměř opačné a to vysokou relativní vlhkost a poměrně nízkou teplotu (40 st. C.).

Parní kabina je nenáročná na prostor, může být kombinovaná se sprchovým boxem (panelem). Může být dimenzována pro 1 osobu i pro 2 osoby.

 

Vířivky

Koupel ve vířivce je velice uvolňující a pomáhá odstranit velké množství zdravotních obtíží.

Bolest
Masážní účinek vířivých van společně s horkou vodou přináší namoženým a napjatým svalům možnost dokonalé relaxace a stimuluje tvorbu endorfinů (také nazýván jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu a pocity štěstí), které tlumí bolest. Když jste ponořeni ve vířivém bazénu, vaše váha je vodou podstatně redukována, což působí relaxačně na vaše klouby, svaly a především záda.

Nespavost
Ponoření vašeho těla do teplé bublající vody vám pomůže v noci rychle a bez problémů usnout a ponořit se do hlubšího spánku, než který obvykle máte. Využitím vířivky se v prvních momentech vaše tělesná teplota zvýší, ale po opuštění vířivky opět poklesne, což pomůže k rychlejšímu usnutí a hlubšímu odpočinku.

Stres
Relaxace v horkém vířivém bazénu způsobuje povolení svalového napětí a zbavení se pocitu starostí a stresu. Teplá voda má tendenci mírnit rychlost tělesných procesů, zpomalovat aktivitu vnitřních orgánů, bublající a nadnášející voda snižuje působení gravitace naší planety, než na jaké jsme zvyklí. Vířivka stimuluje citlivost receptorů na kůži, zlepšuje její prokrvení, čímž zvyšuje náš pocit uspokojení z chvíle klidu.

Očista
Očista těla je jedna z nejlepších věcí na vířivých bazénech. Během relaxace se otvírají naše póry, které se dokonale čistí, toxiny odcházejí z našeho těla, které opět získává ztracenou vitalitu. K tomu přispívá samozřejmě i lepší cirkulace krve, ke které vířivka přispívá.

Artritida
Zvýšená teplota vody ve vířivce pomáhá odstranit ztuhlost a otoky způsobené artritidou, stimuluje krevní oběh. V těchto případech se doporučuje počkat, až cítíte, že vaše svaly jsou uvolněné, následně provést několik pomalejších cviků a opět se ponořit do vířivky, kde proces relaxace dokončíte.

Kardiovaskulární soustava
Během let bylo dokázáno, že relaxace v teplém bazénu s masážním proudem je vhodná pro lidi trpící kardiovaskulárními problémy nebo pro pacienty po operacích srdce, neboť vířivky jsou velmi jemné a nezpůsobují takové zatížení srdce.

Celulitida a snížení váhy
Využívání vířivých bazénů přispívá také blahodárně k potlačení celulitidy, neboli pomerančové kůže. Teplá voda a masážní trysky totiž přispívají k vypínání kůže a redukci celulitidy. Vířivky přispívají i ke snížení váhy a to tím, že teplá voda způsobuje lepší cirkulaci krve a rychlejší odbourávání podkožního tuku.

 

Masážní křesla

Masáž je velmi stará forma terapie, která má mnoho pozitivních fyziologických účinků. Účinná masáž povzbuzuje cirkulaci tělesných tekutin v celém těle a zlepšuje přísun živin k masírovaným oblastem.

Masáž regenerační a sportovní může podstoupit každý. Klasická povrchová masáž má především uvolnit a prokrvit namáhané svalové partie, uvolnit páteř a meziobratlové ploténky. Pro masáž zad, šíje, hrudní či bederní páteře a dolních končetin je výborným pomocníkem právě masážní křeslo, které Vám pomůže kdykoli potřebujete, ať doma či v kanceláři.

Při klasické masáži by měl být dodržen základní postup. Nejdříve polohovat masážní křeslo do polohy vleže. Samotná masáž může začínat roztíráním, při němž se svaly zahřejí a páteř uvolní, následuje hnětení, jež připomíná práci s těstem. Poté přichází na řadu tepání s razantnějšími údery, které svaly uvolní.

Sportovní masáž je rychlejší než regenerační masáž. Předchází sportovnímu výkonu, má obvykle povzbuzující účinek, ale může se provádět také v průběhu sportovního výkonu či po něm.

 

Typy masáží

Válečková masáž
zmírní bolesti, psychicky uklidní a pozitivně ovlivňuje vegetativní nervový systém, zpomaluje srdeční frekvenci a pomáhá hlouběji dýchat

Poklepová masáž
silnější a rychlejší masáž, která spočívá ve zvýšení svalového napětí, zesílení průtoku krve a masivního zvýšení látkové výměny

Roztírací masáž
komplexní léčba od svalů, šlach, svalových úponů, pouzder, kůže až po podkožní vazivo. Povzbuzuje průchod krve a mízy, pomáhá při odstraňování napětí. Stabilizuje nervový systém, působí na reflexní zóny a stabilizuje jejich funkce

Perkusní masáž
která uvolňuje páteř třírozměrným pohybem, při kterém dochází k dokonalému uvolnění páteře (ploténky, vazy, svalové úpony a nervová centra)

Vibrační masáž
povzbuzuje krevní oběh a je umístěna v podpěrce nohou

 

Údržba produktů

Doporučené postupy

Čištění povrchu akrylátových výrobků provádějte 1 x týdně pouze tekutými prostředky určenými pro údržbu sanitárních výrobků. Nepoužívejte prostředky, které obsahují drobné částice. Pokud dojde k vytvoření usazenin např. vlivem vápenité vody, k jejich odstranění použijte ohřátý běžný 8% ocet.

Vyvarujte se, aby povrch výrobku přišel do styku s koncentrovanými kyselinami, louhy a těkavými látkami. Taktéž barviva, koncentrované vonné esence do koupelí nesmí přijít do styku s akrylátem. Pokud dojde při manipulaci nebo užívání k drobným povrchovým poškozením akrylátu (rýhy, oděrky), poškozená místa vybruste smirkovým papírem. Následně jemným smirkovým papírem zrnitosti 800 a vyšší odstraníte stopy po broušení poškozeného místa. Vzniklý matný povrch po broušení vyleštíte do původního lesku použitím leštidel a měkkého hadříku. Doporučujeme užití leštidel např. na karosérie automobilů nebo na kovy. Lepšího účinku leštění dosáhnete pomocí textilního kotouče nasazeném na vrtačce.

Pokud dojde k hloubkovému poškození akrylátu (např. po pádu předmětu do vany), je nutno použít speciální opravný tmel. S opravou se můžete obrátit na nejbližší servisní středisko nebo si tmel objednat ve výrobním závodě. Před každým zásahem do výrobku doporučujeme kontaktovat servisní středisko nebo výrobce.

Údržbu hydromasážních systémů provádějte 1 x měsíčně použitím prostředků doporučených výrobcem : VITAPUR nebo HG Hagesan, nepoužívejte agresivní chemikálie. Do teplé vody po koupeli nalijte 0,5 – 1 dl roztoku a nechejte 20 min. běžet hydromasážní systém. Vodu vypusťte a cyklus zopakujte pouze čistou vodou.

Údržbu sprchových hydromasážních boxů provádějte podle již zmiňovaných postupů. Dveře po použití zařízení nechávejte otevřené, z důvodu rychlejšího vysušení boxu. Pokud se budou pojezdové dveře po určité době hůře otvírat a zavírat, namazejte kolečka i profily lékařskou vazelínou. Výplně dveří čistěte běžnými prostředky na skla. Usazeniny vodního kamene na komponentech s chromovou povrchovou úpravou odstraňujte prostředky k tomu určené. Doporučujeme Hagesan – pěnový odstraňovač vodního kamene. U výrobku je uveden návod pro aplikaci. Pokud máte velmi tvrdou vodu a musíte často ošetřovat zařízení doporučujeme Vám instalovat kvalitní upravovače vody, které se montují na hlavní přívod. Tyto filtry Vám šetří čas, práci i peníze.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner